Spotkanie wigilijne 2017 rok

IMG 0571 

W dniu 20 grudnia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe. Uczestniczyli w nim Komendant Powiatowy bryg. Maciej Krajewski, strażacy i pracownicy Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in.: Starosta Zambrowski Robert Rosiak, Wicestarosta Stanisław Rykaczewski, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Dąbrowski, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, wójtowie gmin powiatu zambrowskiego: Teresa Grodzka, Jarosław Kos, Sylwester Jaworowski, i Jarosław Cukierman oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Marek Adam Komorowski, Przewodniczący Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Zambrowie asp. sztab. w stanie spocz. Janusz Tomaszewski oraz Prezesi Zarządu Gminnego OSP w Kołakach Kościelnych i Rutkach Kossakach: dh Adam Łubnicki i dh Paweł Kowalewski. Swoją obecnością zaszczycili nas również księża ze wszystkich trzech parafii zambrowskich ks. dziekan Jerzy Samsel, ks. prałat Marian Olszewski i ks. kanonik Jarosław Olszewski oraz wojewódzki kapelan strażaków
ks. Wojciech Ejsmont.

Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie bryg. Maciej Krajewski złożył wszystkim funkcjonariuszom, pracownikom, zaproszonym gościom i ochotnikom z powiatu zambrowskiego życzenia wszystkiego najlepszego, wesołych świąt, szczęścia, spokoju ducha i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz zawodowym w nadchodzącym 2018 r.
W czasie spotkania życzenia świąteczne strażakom składali także zaproszeni goście. Starosta Robert Rosiak w imieniu swoim i pracowników Starostwa Powiatowego życzył zdrowych, radosnych i szczęśliwych świąt. Wicestarosta Stanisław Rykaczewski złożył życzenia w imieniu wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Posła na Sejm RP Pana Jarosława Zielińskiego. Głos zabrał także Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, który w imieniu pozostałych przedstawicieli samorządowych podziękował strażakom za pracę w 2017 roku i również złożył życzenia świąteczno-noworoczne. Po przemówieniach i życzeniach gości uzestnicy spotkania tradycyjnie przełamali się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia.

Ćwiczenia organizowane przez Zakłady Karne w Grądach-Woniecko i Czerwonym Borze

 

2

W dniach 7 i 13 grudnia 2017 r. zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zambrowie wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości Rutki-Kossaki, Stary Laskowiec i Zbrzeźnica brały udział w ćwiczeniach organizowanych przez Zakłady Karne w Grądach-Woniecko i Czerwonym Borze.

W obydwu przypadkach epizody praktyczne zakładały pożar w budynkach należących do Zakładów Karnych oraz na przyległym do nich terenie. W wyniku zagrożenia, jakie niósł ze sobą pożar, istniała konieczność przeprowadzenia ewakuacji osadzonych z pawilonów mieszkalnych na zewnątrz - w specjalnie przygotowane do tego celu miejsce.

Ćwiczenia były doskonałą okazją do sprawdzenia możliwości współdziałania służb Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Policji oraz wypracowania praktycznych rozwiązań podczas pożarów w tego typu obiektach.

 

 

 

Opracował: st. kpt. Paweł Jasiński

Zdjęcia: ZK w Czerwonym Borze, ZK w Grądach-Woniecko

 

 

Spotkania w szkołach na terenie powiatu zambrowskiego

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz w ramach kampanii społecznych organizowanych pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czad i ogień. Obudź czujność”, od początku grudnia kierownictwo oraz wyznaczeni oficerowie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie rozpoczęli kolejny cykl spotkań w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie powiatu zambrowskiego. Podczas przeprowadzanych pogadanek omawiane są m.in. zagrożenia występujące w szkole oraz życiu codziennym. Szczególna uwaga poświęcana jest na przedstawienie zagadnień bezpieczeństwa pożarowego oraz zagrożeń związanych z pojawieniem się tlenku węgla oraz jak można się przed nim zabezpieczyć. Podczas prelekcji prezentowane są czujki tlenku węgla oraz zasady ich działania.

W czasie spotkań dyrektorom szkół wręczane są kalendarze plakatowe Państwowej Straży Pożarnej na 2018 rok z życzeniami dalszej owocnej współpracy.

Opracował: st. bryg. Mirosław Jasionowski
Zdjęcia: KP PSP Zambrów

 

Ćwiczenia KARAMBOL 2017 na drodze krajowej S8

Ćwiczenia KARAMBOL 2017 na drodze krajowej S8

DSC 002813 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczystość wręczenia awansów na wyższy stopień służbowy oraz nagród komendanta głównego PSP dla wyróżniających się strażaków z jednostek PSP województwa podlaskiego.

Wyróżnienia i związane z tym gratulacje wręczył strażakom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski.  W sumie awanse i nagrody  otrzymało 19 strażaków.

Tego samego dnia po godzinie 13 na nowo budowanym odcinku drogi ekspresowej S8 w okolicach miejscowości Szumowo rozpoczęły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem KARAMBOL 2017. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie systemu ratowniczego województwa podlaskiego w zakresie działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu lądowym oraz kierowania i koordynacji działań w zakresie ratowania życia i zdrowia podczas zdarzenia z bardzo dużą liczbą poszkodowanych.

Scenariusz symulacji zakładał, że w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silna mgła znacząco ograniczająca widzialność), kierujący samochodem osobowym na drodze serwisowej w ramach drogi ekspresowej S8 wjeżdżając do tunelu pod obiektem drogowym przejścia dla zwierząt, z nieznanych przyczyn zaczął gwałtownie hamować. Jadące za nim pojazdy nie zdążyły wyhamować i kolejno najeżdżały na siebie powodując karambol. Łącznie w zdarzeniu udział wzięło 7 samochodów osobowych. Poszkodowani zostali wszyscy podróżujący – 34 osoby dorosłe narodowości polskiej.

Przybyli na miejsce ratownicy i strażacy musieli poradzić sobie nie tylko z trudnymi warunkami terenowymi i ograniczoną przestrzenią do prowadzenia działań, ale przede wszystkim prawidłowo wdrożyć procedury związane z wypadkami masowymi i koniecznością określania we wstępnej fazie akcji priorytetów ratowniczych w odniesieniu do poszkodowanych. Bezpośredni udział w ćwiczeniach wzięło w sumie 67 ratowników i strażaków, w tym funkcjonariuszy Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego z WSPR SP ZOZ w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja” oraz przedstawiciele GDDKiA. Aby możliwa była realistyczna symulacja warunków akcji ratowniczej, niezbędne było zaangażowanie kolejnych 80 osób, w tym grupy pozorantów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ćwiczenia wizytował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski.

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Janowski, KW PSP w Białymstoku
Zdjęcia: KW PSP w Białymstoku, KP PSP w Zambrowie

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym

   2 listopada 2017 r. o godzinie 18:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zambrowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z pojazdem szynowym na przejeździe kolejowym w ciągu drogi krajowej nr 63 nieopodal miejscowości Wygoda. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Zambrów oraz zastęp OSP Tabędz. Z informacji otrzymanych od dyżurnego Policji wynikało, że w samochodzie jest uwięziony nieprzytomny kierowca i uwięziona przytomna pasażerka. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano wykolejony pojazd szynowy (drezynę) marki KOLZAM oraz stojący samochód osobowy VW Golf wewnątrz którego znajdują się trzy osoby poszkodowane nieprzytomne, będący na miejscu lekarz ZRM stwierdził zgon osób w pojeździe. Autem podróżowało 4 osoby. Czwarta osoba opuściła pojazd przed przybyciem SP na miejsce zdarzenia i przebywała w ambulansie. Kierującego pojazdem szynowym, będącego pod wpływem zdarzenia, po zbadaniu i ustabilizowaniu ciśnienia - pozostawiono na miejscu zdarzenia. Na miejscu czynności prowadziła Policja, Prokurator oraz służby kolei.

Opracował: kpt. Łukasz Chankowski
Zdjęcia: portal zambrow.org