Ćwiczenia KARAMBOL 2017 na drodze krajowej S8

Ćwiczenia KARAMBOL 2017 na drodze krajowej S8

DSC 002813 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczystość wręczenia awansów na wyższy stopień służbowy oraz nagród komendanta głównego PSP dla wyróżniających się strażaków z jednostek PSP województwa podlaskiego.

Wyróżnienia i związane z tym gratulacje wręczył strażakom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski.  W sumie awanse i nagrody  otrzymało 19 strażaków.

Tego samego dnia po godzinie 13 na nowo budowanym odcinku drogi ekspresowej S8 w okolicach miejscowości Szumowo rozpoczęły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem KARAMBOL 2017. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie systemu ratowniczego województwa podlaskiego w zakresie działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu lądowym oraz kierowania i koordynacji działań w zakresie ratowania życia i zdrowia podczas zdarzenia z bardzo dużą liczbą poszkodowanych.

Scenariusz symulacji zakładał, że w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silna mgła znacząco ograniczająca widzialność), kierujący samochodem osobowym na drodze serwisowej w ramach drogi ekspresowej S8 wjeżdżając do tunelu pod obiektem drogowym przejścia dla zwierząt, z nieznanych przyczyn zaczął gwałtownie hamować. Jadące za nim pojazdy nie zdążyły wyhamować i kolejno najeżdżały na siebie powodując karambol. Łącznie w zdarzeniu udział wzięło 7 samochodów osobowych. Poszkodowani zostali wszyscy podróżujący – 34 osoby dorosłe narodowości polskiej.

Przybyli na miejsce ratownicy i strażacy musieli poradzić sobie nie tylko z trudnymi warunkami terenowymi i ograniczoną przestrzenią do prowadzenia działań, ale przede wszystkim prawidłowo wdrożyć procedury związane z wypadkami masowymi i koniecznością określania we wstępnej fazie akcji priorytetów ratowniczych w odniesieniu do poszkodowanych. Bezpośredni udział w ćwiczeniach wzięło w sumie 67 ratowników i strażaków, w tym funkcjonariuszy Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego z WSPR SP ZOZ w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja” oraz przedstawiciele GDDKiA. Aby możliwa była realistyczna symulacja warunków akcji ratowniczej, niezbędne było zaangażowanie kolejnych 80 osób, w tym grupy pozorantów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ćwiczenia wizytował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski.

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Janowski, KW PSP w Białymstoku
Zdjęcia: KW PSP w Białymstoku, KP PSP w Zambrowie

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym

   2 listopada 2017 r. o godzinie 18:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zambrowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z pojazdem szynowym na przejeździe kolejowym w ciągu drogi krajowej nr 63 nieopodal miejscowości Wygoda. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Zambrów oraz zastęp OSP Tabędz. Z informacji otrzymanych od dyżurnego Policji wynikało, że w samochodzie jest uwięziony nieprzytomny kierowca i uwięziona przytomna pasażerka. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano wykolejony pojazd szynowy (drezynę) marki KOLZAM oraz stojący samochód osobowy VW Golf wewnątrz którego znajdują się trzy osoby poszkodowane nieprzytomne, będący na miejscu lekarz ZRM stwierdził zgon osób w pojeździe. Autem podróżowało 4 osoby. Czwarta osoba opuściła pojazd przed przybyciem SP na miejsce zdarzenia i przebywała w ambulansie. Kierującego pojazdem szynowym, będącego pod wpływem zdarzenia, po zbadaniu i ustabilizowaniu ciśnienia - pozostawiono na miejscu zdarzenia. Na miejscu czynności prowadziła Policja, Prokurator oraz służby kolei.

Opracował: kpt. Łukasz Chankowski
Zdjęcia: portal zambrow.org

 

ĆWICZENIA NA OBIEKCIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ZAMBROWIE

ĆWICZENIA NA OBIEKCIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ZAMBROWIE

P1090791W dniu 22.09.2017 r. zostały przeprowadzone ćwiczenia na obiekcie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie. Podczas ćwiczeń praktycznie sprawdzono organizacje oraz warunki ewakuacji z budynku szkoły - ewakuowano ok. 500 uczniów i pracowników. W prowadzonych działaniach oprócz 2 zastępów JRG PSP w Zambrowie uczestniczyła OSP KSRG w Starym Laskowcu i OSP KSRG w Wiśniewie. Pozwoliło to na doskonalenie współdziałania zastępów JRG i OSP przy pożarach w tego typu obiektach. Na zakończenie ćwiczeń zaprezentowano uczniom sprzęt, który jest na wyposażeniu straży pożarnej. W ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo” przedstawiono młodzieży zasady zachowania się podczas pożarów oraz omówiono przyczyny ich powstawania i związane z tym niebezpieczeństwa.

 

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD ZALEWEM W ZAMBROWIE

            P1090698

W sierpniu strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie BEZPIECZEŃSTWO” prowadzili szkolenia dla mieszkańców miasta, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Związane to było z faktem, iż od 3 lipca br. na zambrowskim zalewie została uruchomiona wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy pomoście obok plaży miejskiej można wypożyczyć 2-osobowe kajaki oraz 4-osobowe rowery wodne. Sprzęt jest dostępny w okresie letnim codziennie w godz. 10:00 – 18:00. Wypożyczenie ww. sprzętu cieszy się dużym zainteresowaniem (Miasto postanowiło dokupić dodatkowe rowery wodne), stąd też konieczność organizacji spotkań promujących bezpieczny wypoczynek na wodzie. Szkolenia dla mieszkańców prowadzone były podczas rutynowych ćwiczeń zambrowskich strażaków na tym akwenie, gdyż ratownictwo wodne jest jednym z zadań własnych Państwowej Straży Pożarnej.